Hromadné návštevy žiakov a študentov zubára sú minulosťou. Pri ošetrení musí byť rodič.
Zubné ošetrenie je vo všetkých krajinách finančne náročné a práve preto by si naša populácia mala uvedomiť význam, že dokonalá hygiena, nepretržité používanie zubných pást podľa veku, redukcia a rozumná konzumácia cukrov i pravidelné prehliadky sú zárukou ústnej dutiny bez zubného kazu. Aj vy preto využite nielen mesiac október, ktorý je aj mesiacom zdravých zubov na PREVENTÍVNU PREHLIADKU, aby sa včas ošetrili kazy hlavne stálych zubov - sú na celý život. Zlepšite si ústnu hygienu odstránením zubného kameňa, povlakov, správnymi pomôckami a technikou čistenia zubov.
Navštevujme pravidelne zubného lekára:
- deti od 1-3 rokov 2x ročne
- deti do 18 rokov 2x ročne
- dospelí 1x ročne
- tehotné ženy tiež 2x ročne
Výborné je spojiť prehliadku aj s návštevou dentálnej hygieničky. Naša populácia si neuvedomuje riziká neošetreného zubného kazu pre celkové zdravie ako sú infekcie vzdialených orgánov, tiež problém prijímania potravy, estetický, ale najmä psychologický. Chrup našich detí je v oveľa horšom stave, ako ich mali v ich veku rodičia. Vďaka povinným prehliadkam u školského zubára mali zuby ošetrené a nejedli toľko sladkostí ako ich potomkovia.
Primárna prevencia ústneho zdravia sa za posledných 20 rokov dostala úplne do pozadia. Prevencia zubného kazu a mäkkých tkanív v dutine ústnej je niekoľkonásobne lacnejšia ako jeho samotná liečba.
Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo dňa 12. 10. 2009, na včasnú diagnostiku zubného kazu u detí a dorastu upravuje postup prevencie od dovŕšenia jedného roka života dieťaťa v spolupráci zubného lekára a pediatra. Súčasťou preventívnej prehliadky dieťaťa je poučenie zákonného zástupcu o správnych výživových návykoch, o metóde ústnej hygieny a o význame užívania zubnej pasty s obsahom fluoridov dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom.
Rodičia často prídu s deťmi k zubárovi, keď je už problém a to nielen z nezodpovednosti, ale aj neznalosti - základného práva dieťaťa na zdravie. Strach so zubára by mali odbúrať pravidelné návštevy detí v zubnej ambulancii pri prehliadke, keď ich nič nebolí.
Vo Švédsku v súčasnosti napr. 90% dvanásťročných detí nepozná vŕtačku, pretože nemá zubný kaz. V Slovinsku pred 20-timi rokmi mali rovnakú kazivosť chrupu, dnes nás vysoko predbehli práve aj týmito opatreniami:
- naučme deti správne si umývať zuby!
- často je chyba zakorenená už v detstve
- krásny úsmev je devízou mnohých ľudí a budúcej úspešnosti
- dôležitá je aj zdravá strava - ryby, zelenina, mlieč. výrobky, nesladené nápoje
Vo vyspelých krajinách až 60-90% školopovinných detí a väčšina dospelých trpí následkami zlej ústnej hygieny. Sú to nielen zubné kazy, ale mnohí z nás ani netušia, že sa im z úst šíri nepríjemná aróma. Mozog nám tento signál nevysiela. Pátrajte po príčine. Žuvačky a ústne vody zápach iba prekrývajú, no neodstraňujú príčinu. Rodičom detí v starostlivosti našej zubnej ambulancie pomáhame aj zasielaním predvolaniek 2x ročne, ktoré im pripomenú pri ich mnohých povinnostiach aj čas na ďalšiu preventívnu prehliadku.
Záleží nám na zubnom zdraví Vašich detí.
Dentálna hygiena pre deti a dospelých
Pre dospelých a deti poskytujeme profesionálne čistenie zubov, odstraňovanie zubného kameňa a zubného povlaku dentálnou hygieničkou.
Dentálna hygiena neznamená len odstrániť zubný kameň!
Zubný kameň podporuje vznik zápalu ďasien a parodontitídy. Vzniká ukladaním minerálov na povrchu zubov, predovšetkým na miestach, ktoré si nevieme dokonale vyčistiť. Profesionálna dentálna hygiena je skvelá príležitosť dozvedieť sa, kde robíme najčastejšie chyby.
Dentálna hygienička Vám odstráni zubný kameň, povlak a pigmentové nánosy, ošetrované zuby vyleští a zafluoriduje. Podľa závažnosti stavu je často prvé ošetrenie nutné rozdeliť do viacerých sedení. Inštruktáži a výberu pomôcok sa venujeme priebežne. Na hladký povrch vyčisteného zuba sa ukladanie minerálov výrazne spomalí, v niektorých prípadoch dokážeme dôslednou domácou starostlivosťou vzniku nového zubného kameňa úplne zastaviť.
Pečatenie zubov - preventívne výplne
Pečatenie fisúr a jamiek skloviny patria medzi preventívne výplne, ktoré redukujú výskyt zubného kazu v ryhách žuvacích plôch a v jamkách skloviny o cca 72 %. Podstata tejto metódy je aplikácia špeciálnych plastických materiálov, pečatidiel do fisúr a jamôk. Spomínané materiály po stuhnutí uzavrú ryhu a jamku a zabránia tak vzniku zubného kazu. Pečatenie je najúčinnejšie ihneď po prerezaní zuba, alebo do 6 mesiacov od prerezania zuba.
Ak berieme do úvahy fakt, že deti nevykonávajú dokonalú hygienu dutiny ústnej, čo je i pre dospelých ťažká úloha, uvedomíme si, že pečatenie zubov spĺňa dôležitú funkciu spolu s ďalšími preventívnymi metódami v eliminácii zubného kazu na minimum.. Pečatenie zubov u detí má v nemalej miere aj psychologický efekt, dieťa v ordinácií zažije bezbolestné ošetrenie.