Dentálna hygiena

Prevencia + hygiena = zdravé zuby na celý život. Dentálna hygiena je stomatologický odbor, ktorý sa zaoberá preventívnou starostlivosťou o ústnu hygienu.

Cieľom je preventívne zabrániť všetkým problémom v dutine ústnej, tiež vyliečiť, či zastaviť už vzniknuté ochorenia a tým pripraviť zubnému lekárovi perfektný terén pre jeho vysoko špecializovanú prácu. Dentálna hygienička je špecializovaná odborná pracovníčka, ktorá vykonáva samostatne profesionálnu ústnu hygienu v rámci liečebno-preventívnej starostlivosti pod vedením zubného lekára, bez ktorej sa nezaobíde žiadna kvalitná stomatologická ambulancia.

Informuje o vplyve výživy v detstve, počas dospievania, v tehotenstve, pri diétach, vysvetlí účinky fluorizácie čo je pravidelné posilňovanie skloviny zubov. Individuálne vysvetlí príčiny konkrétnych problémov a pomôže sa zorientovať pri používaní dentálnych pomôcok- zubnej kefky, medzizubnej kefky, škrabky na jazyk, dentálnej nite.

Dentálna hygienička odstráni zubný kameň nad i pod ďasnami a zabráni tým rôznym zápalom v dutine ústnej i predčasnej strate zubov. Potom zuby dohladka vyleští a fluorizuje. Upravuje stav parodontálneho zdravia, čím pripravuje pacienta na vykonanie výplní, protetických prác a implantátov, pri ktorých je nevyhnutné čisté a suché pole. Ošetrenie dentálnou hygieničkou u pacienta s dobrou ústnou hygienou by malo byť vykonané raz za polrok. Pozitívny efekt jej ošetrenia sa objaví už o niekoľko dní. Najlacnejšou a najúčinnejšou metódou ako dosiahnuť zdravý a krásny úsmev po celý život je preventívna návšteva u dentálnej hygieničky. 

ZUBÁR! - slovo, ktoré naháňa strach...

Dentálna hygienička, to už znie priateľskejšie. U nás sú dentálne hygieničky stále skôr neznámy pojem. V zahraničí však ich popularita rastie stále viac a ľudia k nim chodia ako na klavír, tak často, ako napríklad ku kaderníčke alebo ku kozmetičke. Uvedomili si, že prevencia je nielen lacnejšie, ale aj príjemnejšie riešenie problémov so zubami. Zatiaľ, čo zubár už väčšinou opravuje a lieči konkrétne ťažkosti, dentálne hygieničky nám pomáhajú predísť týmto nepríjemnostiam. Sú to vyštudované odborníčky - poradkyne, ktoré skontrolujú naše zuby, poradia ohľadom prevencie rôznych ochorení, upozornia násna konkrétne problémy, ktoré sa týkajú práve našich zubov a dajú nám presný návod na to, ako sa o svoj chrup starať. 

Čo znamená dentálna hygiena?

Je to ústna hygiena vykonaná profesionálne zdravotnou pracovníčkou – dentálnou hygieničkou (DH) v zubnej ambulancii. Pozostáva z očistenia zubov od zubného kameňa a povlakov aj v medzizubných priestoroch. Doporučí správne pomôcky k dennej starostlivosti o zuby a správny postup pri ich používaní.

Mnohí majú z lekára - zubára strach. Máme sa báť aj Vás?

Zubár väčšinou opravuje a lieči konkrétne ťažkosti, DH nám pomáha predísť týmto nepríjemnostiam. Skontroluje vaše zuby, poradí a upozorní na konkrétne problémy, dá presný návod, ako sa starať o svoj chrup. Vyšetrenie a odstraňovanie zubného kameňa a plaku, leštenie, či bielenie zubov nie je bolestivé. Snažíme sa aby ošetrenie bolo čo najmenej nepríjemné, ale efektívne aj najkvalitnešími prístrojmi a nástrojmi v ambulancii na profesionálnej úrovni.

Čo možno u pacienta dosiahnuť týmto profesionálnym čistení chrupu? Aká by mala byť zákazníkova motivácia pre návštevu DH?

Profesionálnym čistením získa pacient pocit čistých zubov, svieži dych, množstvo informácií a správnych pomôcok k ďalšej starostlivosti o svoje zuby v domácom prostredí. DH pripraví pre stomatológa čisté prostredie bez krvácajúcich ďasien. Za týchto podmienok vie lekár urobiť kvalitnú výplň. Odstránením zubného kameňa a plaku sa pacient zbaví baktérií prítomných v dutine ústnej, čo zabezpečuje zdravé ústne prostredie.

Zdravý úsmev a zdravé zuby po celý život, ktoré nosíme vždy so sebou a pri každom úsmeve ich prezentujeme - to by malo byť motiváciou k návšteve DH pre každého.

Čo ak zákazník nie je našim pacientom?

Môže i napriek tomu využiť ponúkanú službu? Pacienti môžu prísť aj z iných zubných ambulancií, buď na doporučenie svojho stomatológa, ale aj z vlastnej iniciatívy budú vítaní v našej ambulancii, pretože správnych informácií a dostatočnej starostlivosti o vaše zuby nie je nikdy dosť.

Naša ambulancia dentálnej hygieny

tel.: 035/ 6500 837 

starzyksro@zoznam.sk

 

Ordinačné hodiny podľa objednávok.